BD18GA5WEFJ-E2
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
BD18GA5WEFJ-E2
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.9V @ 500mA
Operating Temperature : -25°C ~ 85°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 900 µA
Voltage - Input (Max) : 14V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 0.6 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : 8-HTSOP-J
Mfr : Rohm Semiconductor
Output Configuration : Positive
Base Product Number : BD18GA5
Description : IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8HTSOP
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-HTSOP-J