R1190S033D-E2-FE
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
R1190S033D-E2-FE
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 2.3V @ 1A
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 16V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 220 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 60dB (1kHz)
Series : R1190x
Supplier Device Package : 6-HSOP-J
Mfr : Nisshinbo Micro Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : R1190
Description : IC REG LINEAR 3.3V 1A 6HSOP
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-HSOP-J