DM355SZCEA135
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 56kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : TMS320DM3x, DaVinci™
Clock Rate : 135MHz
Voltage - I/O : 1.8V, 3.3V
Supplier Device Package : 337-BGA (13x13)
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C (TC)
Package / Case : 337-LFBGA
Interface : ASP, I²C, SPI, UART, USB
Voltage - Core : 1.30V