MIC79110-4.2BML-TR
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MIC79110-4.2BML-TR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Current - Charging : -
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 10-MLF® (3x3)
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Microchip Technology
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Interface : -
Charge Current - Max : 1.2A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Max) : 16V